ČeskyDeutschEnglish

Infocentrum Dubí - nabídka výletů, akcí a zajímavých míst  /  Archiv akcí

Průvodce - město Dubí a okolíOblast

Kategorie

Určeno pro


Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Archiv akcí

Výstava figurek ze šústí 3. 4. - 13. 5. 2017

MKZ - Městské informační centrum Dubí Vás srdečně zve do Domu porcelánu s modrou krví na jarní výstavu figurek z kukuřičného šústí. Výstava ukáže na 200 figurek. Vedle velikonoční tematiky, ukáže i nejrůznější lidová řemesla. Figurky nám na výstavu vyrobila a zapůjčila paní Marie Kočišová z Hodonínska, která se hlásí k rodinnému odkazu Ludmily Kočišové "Nositelky tradice lidových řemesel".
Marie Kočišová se narodila 11. září 1962 v Kyjově a trvale žije ve slovácké obci Vnorovy. Po absolvování školy pracovala jako fotografka. K výrobě figurek, které se věnuje již 15 let, ji přivedla její tchýně Ludmila Kočišová, která je výrobou figurek z kukuřičného šústí proslulá. Ta byla v roce 1978 za svou práci oceněna titulem „Mistr lidové umělecké výroby“ a po roce 2001 titulem „Nositel tradice lidových řemesel“. Marie Kočišová tak výrobou figurek z kukuřičného šústí pokračuje v rodinné tradici.
Figurky se na první pohled liší od běžné produkce. Postavičky jsou zpracovány v dynamickém pohybu a mají svůj výraz. Technické zpracování je na vysoké úrovni, figurky získávají nezaměnitelný charakter a vzhled. Častými náměty jsou zemědělská a domácí práce, řemesla. Stejně oblíbené jsou vánoční náměty, velikonoční zvyky a slovácké kroje. Specialitou její dílny jsou zvířátka. Domácí jako např. ovce, kozy, psy, kočky atd., i exotičtí velbloudi a sloni.
Zdatným pomocníkem při výrobě je její manžel Vojtěch, který zručnost zdědil po mamince. Od roku 2010 nosí její výrobky ochrannou známku „Tradiční výrobek Slovácka“.
Marie Kočišová reprezentovala jihovýchodní Moravu v polské Lodži, ve Vídni a naposled v jihokorejském Soulu a Bhútánu.

Realizace - NOESIS