ČeskyDeutschEnglish

Infocentrum Dubí - nabídka výletů, akcí a zajímavých míst  /  Místa

Průvodce - město Dubí a okolíOblast

Kategorie

Určeno pro


Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

GPS:
50°41'9.40"N, 13°47'1.54"E

Bod zájmu: Sport, Kultura, Příroda

Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Vozíčkář, Školní kolektiv

Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na běžkách, Na inline bruslích, Na vozíku

Praktické informace:

Web: www.laznedubi.cz

Email: recepce@laznedubi.cz

Telefon: +420 725 499 115

Adresa: Lázeňská 21, 417 01 Dubí

Mapa města Dubí a okolí

Načítám mapu…

Tereziny lázně Dubí

Tereziny lázně Dubí

Tereziny lázně DubíTereziny lázně DubíTereziny lázně DubíTereziny lázně DubíTereziny lázně DubíTereziny lázně DubíTereziny lázně Dubí

Dubí je lázeňským městem již od roku 1872, ale počátky lázeňství spadají už do desetiletí minulého. Už v roce 1860 se totiž místní podhorské klima zalíbilo továrníkovi Antonu Tschinkelovi. Nejen že zde založil továrnu na porcelán, ale společně s balneologem Josefem Löschnerem vybudoval klimatické Dianiny lázně. V roce 1881 otevřel Anton Tschinkel i léčebný mléčný ústav. Pacienti v něm mohli podstoupit mléčnou kúru, při níž pili mléko a syrovátku získávané z chovu hovězího dobytka ze dvora, který náležel k lázním.

V roce 1871 vystavěl lékař Alois Brecher Vodoléčebný ústav dr. Brechera, kde využíval tehdy módních léčebných postupů Vincenze Priessnitze. Dalším lázeňským podnikatelem byl stavitel moldavské železnice inženýr Thomas Nowak, který v roce 1879 postavil nové lázně a pojmenoval je po své manželce Tereze. V roce 1882 získal všechny dubské lázně kníže Edmund Clary‑Aldringen. Lázně ještě rozšířil a komfortně vybavil, aby byly přitažlivé pro bohatou klientelu. V roce 1894 navštívila lázně saská královna Karola se svým početným doprovodem, ale pobývali zde i pacienti ze Severní Ameriky. Ze známých českých osobností se v lázních léčili například spisovatel Jan Neruda, dirigent Václav Talich či herec Oldřich Nový.

V dnešních Tereziných lázních se zaměřují na léčbu stavů po mozkových příhodách, operacích páteře a mozku, obrně a dalších nemocech. Součástí lázní je nyní i Domov seniorů Rezidence Tereza Dubí, kde se věnují osobám postiženým Alzheimerovou chorobou. Zajímavostí komplexu je jeho téměř tříhektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, prostor pro opalování, tenisový kurt, hřiště na minigolf a venkovní vyhřívaný bazén.

Realizace - NOESIS