ČeskyDeutschEnglish

Infocentrum Dubí - nabídka výletů, akcí a zajímavých míst  /  Místa

Průvodce - město Dubí a okolíOblast

Kategorie

Určeno pro


Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

GPS:
50°45'46.42"N, 13°46'10.90"E

Bod zájmu: Sport, Kultura, Příroda

Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Vozíčkář, Školní kolektiv

Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na vozíku

Praktické informace:
Vstupné
Muzeum s prohlídkovou štolou:
dospělí 6 €
zlevněné vstupné 4 €
rodinné vstupné 16 €
Muzeum:
dospělí 2,50 €
zlevněné vstupné 2 €
rodinné vstupné 7 €

Telefon: tel.: +49 (0)35056 3 17 03

Adresa: Mühlenstraße 2, 01773 Altenberg

Mapa města Dubí a okolí

Načítám mapu…

Hornické muzeum Altenberg

Hornické muzeum Altenberg

Hornické muzeum AltenbergHornické muzeum AltenbergHornické muzeum AltenbergHornické muzeum AltenbergHornické muzeum AltenbergHornické muzeum Altenberg

Altenberg je malé městečko s 2 500 obyvateli, které leží přibližně 5  km od hranic s Českou republikou, nedaleko Cínovce. Od 15. století bylo nejvýznamnějším místem těžby cínové rudy v Sasku, nyní je důležitým rekreačním a zimním sportovním střediskem. První velké naleziště cínu bylo odkryto v prostoru hory Geising v r. 1436. Od 16. století zde vznikaly těžební společnosti. Těžba cínu podnítila rozvoj místních hamrů a cínařského řemesla. Oživení těžby v 19. a 20. století bylo způsobeno spotřebou wolframu a molybdenu pro zpracování oceli. V obci je muzeální expozice z dějin místního hornictví se zachovalou 180 m dlouhou štolou Neubeschert – Glueck a drtírnou rudy. Zajímavý je také půdní sesuv (Velká pinka) vzniklý provalením starých šachet při okraji. V Zinnwaldu je také možná prohlídka štoly Besucherbergwerk Zinnwald. Rozsáhlá podzemní exkurze má délku 2,8 km a trvá déle než hodinu a půl. Návštěvníci uvidí i podzemní hranici mezi Saskem a Čechami. Vše o místní hornické tradici se dozvíte na trase Příhraniční naučné hornické stezky, která po obou stranách hranice ukazuje historii a rozmanitost hornictví v původním prostředí hornického regionu.

Na sjezdovky můžete v Altenbergu vyrazit na svah Raupennesthang a v Geisingu na Strážnici (Wache). Na Raupennesthangu vás na vrchol vyveze 500 m dlouhý lyžařský vlek. Díky umělému osvětlení je lyžařská aréna otevřena denně do 22.00 hodin (kromě neděle). Snowboarďáci mají v Altenbergu k dispozici i U-rampu. V blízkosti se nachází půjčovna lyží a lyžařská škola. Malé děti, ale i začátečníci mohou cvičit lyžování na svahu Raupennesthang, pohyblivým kobercem se pak mohou nechat převézt zpět ke startu. V geisingském lyžařském areálu Na Strážnici jsou vám k dispozici dva vleky (dlouhé 550 m a 610 m) a minivlek (100 m) pro děti a začátečníky.

V okolí Altenbergu na vás čekají  desítky kilometrů turistických stezek. Nechybějí ani cyklotrasy a trasy pro běžkaře. Pod vrcholem Kahlebergu směrem k českým hranicím je uznávaný biatlonový areál Sparkassen Arena Osterzgebirge, schválený i Mezinárodní federací biatlonu (IBU). Blízko městečka se nalézá i bobová dráha, vystavěná v letech 1982 a 1983. Je dlouhá 1 413 metrů, má 17 zatáček a překonává převýšení 122 metrů. Dá se na ní dosáhnout rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. Vyzkoušet můžete i letní bobovou dráhu pro turisty (Sommerrodelbahn), jež je nejdelší v Sasku.

A pokud ještě nebudete unaveni, navštivte místní lázně Rehaklinik Raupennest. Najdete zde několik bazénů s termální vodou o teplotě 24 až 39 °C. Zajímavostí je venkovní bazén s horkou vodou, který funguje po celý rok.

Realizace - NOESIS