ČeskyDeutschEnglish

Infocentrum Dubí - nabídka výletů, akcí a zajímavých míst  /  Místa

Průvodce - město Dubí a okolíOblast

Kategorie

Určeno pro


Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

GPS:
50°41'9.03"N, 13°42'24.34"E

Bod zájmu: Sport, Příroda

Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Školní kolektiv

Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na běžkách

Praktické informace:
BUKY NA BOUŘŇÁKU
V blízkosti Moldavy nalezneme chráněné buky na Bouřňáku. Předmětem ochrany je asi 200 let starý bukový porost v nadmořské výšce 850 metrů, deformovaný do bizarních tvarů. Buky se nacházejí na západním svahu vrcholu Bouřňáku, asi 400 metrů jihovýchodně od zástavby Nového Města u Moldavy.

Web: www.hotel-bournak.cz

Email: hotel.bournak@seznam.cz nebo info@hoteljan.cz

Telefon: mobil: +420 734 381 642

Adresa: Nové Město v Krušných horách 74, Moldava

Mapa města Dubí a okolí

Načítám mapu…

Bouřňák

Bouřňák

BouřňákBouřňákBouřňákBouřňák

Bouřňák je se svými 869 m n. m. a svou polohou nad Mikulovským údolím nepřehlédnutelnou dominantou českých východních Krušných hor. Na vrcholu stojí horský hotel, který se dnes nazývá Hotel Bouřňák – Chata Karla Líma. Právě duchcovský učitel, zakladatel české krušnohorské turistiky a první český lyžař v Krušných horách Karel Lím (1875–1958) byl autorem myšlenky postavit na Bouřňáku turistickou chatu. Pozemek získali stavitelé od Lobkowiczů a na počátku června 1927 pražský architekt dr. Josef Hörich spolu s ing. Kolenským vyměřili cestu a staveniště. 30. listopadu téhož roku už stála veranda, kterou navrhl duchcovský architekt Josefa Jána. V polovině července 1928 stavitelé položili základní kámen. Tento kámen, opatřený letopočtem, může pozorný návštěvník najít mezi kvádry kamenné podezdívky. Stavba horské chaty na Bouřňáku stála asi 1 milion korun a byla slavnostně otevřena 8. června 1930. Dnes ji zdobí i pamětní deska věnovaná Karlu Límovi od akademického sochaře Františka Rábela. Karlu Límovi připisujeme ještě jedno autorství, vymyslel český název hory – Bouřňák. Do té doby totiž měla německý název – Stürmer.

Dnes je chata využívána jako hotel s restaurací, skibarem a občerstvením. Svou polohou je významným turistickým bodem s překrásným výhledem a klíčovým místem zimního střediska Sportcentrum Bouřňák. Z vrcholu Bouřňáku vede šest sjezdových tratí různé obtížnosti. Pro děti a začínající lyžaře je určena sjezdovka Údolíčko, kde se každý může naučit lyžovat ve třech lyžařských školách. Na Hrobské sjezdovce, která je jako jediná orientována na jih, si můžete vyzkoušet své dovednosti ve Snow parku. Z hlavního parkoviště v obci Mikulov vede trať pro skialpinistické lyžování. V okolí Nového Města upravuje Sportcentrum Bouřňák celkem 59 kilometrů běžeckých stop, které navazují na Krušnohorskou magistrálu vedoucí po hřebeni Krušných hor. Běžkaři mohou využívat také tras na lyžařském běžeckém stadionu Nové Město, který je vybaven ohřívárnou, šatnou a bufetem. V jeho okolí naleznete řadu náročnějších homologovaných tratí a oblíbené tratě 5 a 10 km. Je zde také pořádána oblíbená Krušnohorská třicítka. A jelikož i v sousedním Německu lze nalézt řadu upravených stop, můžete využít pěší turistické přechody na Cínovci a Moldavě a navštívit třeba moderní biatlonový areál v Zinnwaldu nebo se projet po opuštěném železničním náspu od nádraží Moldava do Holzhau.

I v létě je ale na Bouřňáku co dělat. Pěší turisté si vychutnají rozhledy z vrcholu Bouřňáku nebo si projdou některou ze značených stezek. Vaši pozornost určitě upoutá i trasa Moldavské horské železnice, která je od roku 1998 kulturní památkou ČR a každoročně se tu konají příležitostné jízdy historických vlaků. Cyklisté mohou jezdit po českých i německých cyklostezkách a pro řadu z nich je výzvou vyjet z Mikulova po asfaltové silnici až na vrchol Bouřňáku.

Realizace - NOESIS