ČeskyDeutschEnglish

Infocentrum Dubí - nabídka výletů, akcí a zajímavých míst  /  Místa

Průvodce - město Dubí a okolíOblast

Kategorie

Určeno pro


Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

GPS:
50°41'2.22"N, 13°47'12.46"E

Bod zájmu: Kultura

Určeno pro: Rodina, Senior, Školní kolektiv

Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na běžkách

Praktické informace:
Parkování je možné výhradně jen v okolních ulicích, nikoli před kostelem.
Severně od kostela (cca 150 m) se nacházejí Tereziny lázně, pod nimiž také zaparkujete.
Vstup volný.
Kostel je přístupný pouze během nedělních mší nebo v rámci předem smluvených komentovaných prohlídek.

Soubory ke stažení

Mapa města Dubí a okolí

Načítám mapu…

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Kostel Neposkvrněného početí Panny MarieKostel Neposkvrněného početí Panny MarieKostel Neposkvrněného početí Panny MarieKostel Neposkvrněného početí Panny MarieKostel Neposkvrněného početí Panny MarieKostel Neposkvrněného početí Panny MarieKostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Virtuální prohlídka

Kostel vystavěný v letech 1898 - 1906 podle kostela Madonna dell'Orto v Benátkách, stojí v horní části obce při silnici na Cínovec. Ve vysoké boční jižní věži se nachází zvon z r. 1925 od Rudolfa Pernera. V prvním patře věže je volně uložen malý litinový zvon z r. 1919 s nečitelným nápisem.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie byl vystavěn po žádosti místních radních z iniciativy Carlose, knížete Clary-Aldringen. Místní obyvatelé uspořádali na konci 19. století dokonce veřejnou sbírku. Projektu se ujal italský architekt P. Bigaglia a Dubí tak získalo jedinečnou dominantu, trojlodní baziliku ve stylu benátské gotiky. Ta působí i díky použitým stavební materiálům, kterými jsou bílý a červený mramor, v krajině Podkrušnohoří velmi exoticky. Součástí kostela je i hrobka příslušníků rodu Clary-Aldringen. Kostel je využíván nejen ke mším, ale i ke kulturním akcím. Kostel se nachází v horní části obce Dubí u Teplic nedaleko silnice E55. Je viditelný přímo ze silnice, ale parkování je možné pouze v bočních ulicích. Severně od kostela (cca 150m) se nacházejí Tereziny lázně.
Je údajně nejsevernější benátskou stavbou v Evropě a je to pozoruhodná rarita evropského významu, která je považována za pomník benátskému stavitelskému umění.
Rozměry:
33 metrů vysoká věž má otevřenou zvonici s benátskou římsou a střechu zdobí dvojitý benátský kříž. Západní průčelí je složeno z 55 řad bílých a červených mramorových kvádrů. Délka kostela je 50 m a šířka 17,20 m. Výška hlavní lodi 13,90 m a šířka 7,20 m. Boční lodě mají výšku 8 m.

 

Od září 2014 je kostel nově zpřístupněn zájemcům a skupinám, kteří si jej mohou prohlédnout při bezplatné komentované prohlídce s průvodcem.

 


 

Realizace - NOESIS