ČeskyDeutschEnglish

Infocentrum Dubí - nabídka výletů, akcí a zajímavých míst  /  Místa

Průvodce - město Dubí a okolíOblast

Kategorie

Určeno pro


Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

GPS:
50°40'40.19"N, 13°48'19.42"E

Bod zájmu: Sport, Příroda

Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Školní kolektiv

Jak: Pěšky

Praktické informace:

Mapa města Dubí a okolí

Načítám mapu…

Husův vrch

Husův vrch

Husův vrchHusův vrchHusův vrch

Husův vrch se nachází na úpatí Krušných hor, na západním okraji Běhánek. Na jeho vrcholu najdeme pomník mistra Jana Husa, výhled na České středohoří je však trochu ztížen vzrostlým lesem. Už za první republiky se na tomto vrchu scházeli 5. července příslušníci české menšiny z okolních obcí a na paměť mistra Jana Husa zapalovali ohně, které byly vidět daleko do krajiny.

Stavbu pomníku inicioval ihned po skončení druhé světové války poslední demokraticky zvolený starosta Běhánek Antonín Zuna. Pomník vytvořil bývalý francouzský válečný zajatec Jerome Brodet, který se zde kromě jiného oženil s českou dívkou. Slavnostní odhalení proběhlo za účasti legionářů, sokolů, příslušníků Dělnické tělovýchovné jednoty i hasičů a všech dalších demokratických spolků a korporací ze širokého okolí. Když byl v Československé republice po únoru 1948 demokratický vývoj násilně ukončen, kamenosochař Brodet odešel i s rodinou do Francie a pomník upadal v zapomnění.

Změna nastala až po listopadu 1989, kdy akademický sochař František Rabel z Teplic vytvořil nový reliéf. Součástí pomníku byl i kovový kalich, ten byl však zcizen. Pomník byl znovuodhalen v den výročí upálení mistra Jana Husa 5. 7. 1993. František Rabel byl vynikajícím portrétistou a vedle četných bust se stal autorem mnoha pamětních desek. Řada z nich zdobí Teplice (buditel František Dobrovský, geolog Gustav C. Laube, spisovatel Michal Mareš, malíři Antonín Josef Levý a Caspar David Friedrich). Poslední jeho prací byla pamětní deska Giacoma Casanovy, která byla v roce 2005 odhalena na průčelí casanovského křídla duchcovského zámku.

Realizace - NOESIS